Święty od egzaminów? Dowiedz się, jak korzystać z bardzo cennego wstawiennictwa!

Stres przed ważnym testem, maturą, egzaminem na studiach… Większości z nas dobrze znany. Jeśli jest motywujący, to nie ma się czym przejmować. Problem pojawia się, gdy przez niego tracimy pewność siebie, umiejętność logicznego myślenia i gdy zaczynamy czuć pustkę w głowie. Czy można temu jakoś zaradzić? Ależ oczywiście! Jest wśród świętych pewien zakonnik, z którego pomocą żaden egzamin nie będzie już tak straszny.

Latający mnich

Święty Józef z Kupertynu (zwany też „latającym mnichem”) urodził się 17 czerwca 1603 roku we Włoszech. Wywodził się z rodziny ubogiej, skromnej i głęboko wierzącej. Prawdopodobnie jako małe dziecko zapadł na ciężką chorobę, z której jednak został cudownie uleczony dzięki wsparciu Matki Najświętszej. Jego dojrzała modlitwa i częste zanurzenie w kontemplacji spotykały się z niezrozumieniem środowiska, w którym przebywał (zarówno rówieśników, jak i dorosłych). Nauka była dla niego twardym orzechem do zgryzienia. Zdobywanie wiedzy sprawiało mu ogromne trudności – ledwo ukończył szkołę podstawową.

Odmowa

Niosło to ze sobą przykre konsekwencje. Gdy Józef zapragnął wstąpić do zakonu franciszkańskiego, spotkał się z odmową. Nie udało mu się także długo przetrwać u ojców kapucynów. W końcu znalazł swoje miejsce w klasztorze franciszkańskim w Grotelli. Najpierw pracował jako stajenny, później jednak rozpoczął studia teologiczne.   

Święty od egzaminów z trudem ukończył studia…

Nauka mogła się wydawać prawdziwą syzyfową pracą w przypadku Józefa. Pan Bóg jednak poprowadził go tak, iż ukończył studia. W 1628 r. spełniło się marzenie młodzieńca i przyjął święcenia kapłańskie. Jego wiara i nadzieja dodały mu sił, wytrwałości i niosły jak na skrzydłach do celu pomimo wielkich przeciwności.

Patron studentów

Niezwykłe życie i doświadczenia świętego sprawiły, iż stał się patronem studentów oraz zdających egzaminy. Niesie też szczególną pomoc tym, którzy zmagają się z naukowymi problemami. Sama miałam okazję odkryć historię tej wspaniałej postaci podczas przygotowań do matury. Od tamtej pory św. Józef towarzyszył mi w czasie egzaminu na prawo jazdy i podczas trzyletnich już zmagań na studiach. Myślę, że jeszcze wiele razy będę prosić o jego wstawiennictwo.

Modlitwa na sukces”

Święty Józefie z Kupertynu, przyjacielu studentów i zdających egzaminy, przychodzę, by błagać o Twoją pomoc w studiach/egzaminach […]. Tymi słowami rozpoczyna się piękna modlitwa do franciszkanina z Grotelli. Może ona stać się jednym z podstawowych składników przepisu na naukowy sukces, na pozbycie się uczucia zniechęcenia i rezygnacji czy też na opanowanie destrukcyjnego stresu. Warto zaznajomić się z tym pełnym determinacji oraz ufności świętym i z jego wsparciem przejść przez egzaminy i studia z uśmiechem na twarzy. Może stanie się także Twoim przyjacielem?

Marta Kieca

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Podobał Ci się artykuł ŚWIĘTY OD EGZAMINÓW – ŚW. JÓZEF Z KUPERTYNU? Jeśli tak, to Zobacz kolejne artykuły –>