Na witrynie www.gregorianka.pl możemy zamówić intencję on-line. Jest ona częścią grupy ewangelizacyjnej ewangelizuj.pl :
Jako katolik, masz do wyboru bardzo szeroką „paletę nabożeństw”. Możesz bowiem modlić się na przeróżne sposoby. Gdy do tego dochodzi, po jakimś czasie na pewno pojawi Ci się w głowie pytanie, jakie modlitwy są najbardziej skuteczne, czyli „bez okrężnych dróg” trafiające prosto do Boga. Niezbyt trafnym byłoby przecież stwierdzenie, że wszystko jest takie samo i sedno skutecznej modlitwy zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia. Chociaż nasze podejście do kwestii modlitwy jest naprawdę istotne, nawet najbardziej wzmożone wysiłki nie przyniosą żadnych rezultatów bez zbawczego dzieła Chrystusa.
Gdy to zrozumiemy, od razu „innym okiem” spojrzymy na Mszę świętą. Ona jest uobecnieniem, czyli „kontynuowaniem teraz, tego, co odbyło się w Wieczerniku”. Ta tajemnica opisuje nam łaskę, że Bóg chce setki tysięcy razy przychodzić żywy i prawdziwy pod Postaciami eucharystycznymi w różnych zakątkach świata. Uczestniczenie w tym „zbawczym wydarzeniu” wyprasza nam konkretne łaski. Zgodnie ze słowami Pierwszego Listu do Koryntian: „Ilekroć bowiem pożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie” ( 1 Kor 11,26).
Zapowiedzią wielkiej wartości Eucharystii są także słowa Psalmisty: „Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pańskiego” (Ps 116, 12-14). Ponadto, sprawdzona wielowiekową tradycją praktyka ofiarowywania różnych spraw Bogu poprzez odprawienie w jej intencji Mszy świętej, pokazuje, że Bóg bardzo intensywnie wsłuchuje się w prośby przedstawiane Mu podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.
Nie znaczy to oczywiście, że Bóg ma „pozatykane uszy” na inne formy modlitewne. Po prostu Eucharystia jest Jego „modlitewnym oczkiem w głowie”. Ukazują to bardzo zobowiązujące słowa mowy eucharystycznej z Ewangelii wg. św. Jana: „ Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 54-57). Po odczytaniu tych słów Jezusa, nie ma już chyba wątpliwości, dlaczego Kościół Eucharystię nazywa „źródłem i szczytem swojej modlitwy”. Tak jak inne pobożności wprowadzają nas na tę górę, tak Msza święta jest „szybkim wjazdem kolejką linową” na sam szczyt. Mając tę świadomość, nie rezygnujmy z częstego uczestnictwa w tym świętym Wydarzeniu jakim jest również msza święta gregoriańska. Zamów mszę przez internet i ofiaruj intencję mszalną wybranej osobie.
Ks. Piotr Śliżewski