Czym jest coraz mniej popularny (niestety) patriotyzm?

Bóg, Honor, Ojczyzna… To tylko trzy słowa. Tylko? Przecież to hasło prowadziło miliony Polaków. Te trzy słowa dawały nadzieję, zagrzewały do walki, nie pozwalały się poddać. W nich zawierała się modlitwa, tęsknota, pamięć. Naród miał je na ustach w czasie rozbiorów, podczas odzyskiwania niepodległości, w wojennej Warszawie. Te trzy słowa składały się na piękny obraz patrioty. Pojawia się pytanie, czy dzisiaj też możliwe jest stworzenie takiego dzieła…

Patriotyzm czyli?

Patriotyzm zazwyczaj kojarzy się z czymś wzniosłym, pełnym powagi. Mówi się, że to pojęcie jest jednoznaczne z umiłowaniem Ojczyzny czy ze służbą krajowi. Przecież symbolem patrioty jest ten, kto walczy za naród, kto za Polskę jest gotów poświęcić swoje życie. Człowiek, który zdaje się kierować słowami: Odwaga to nie jest brak strachu, ale świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach.

Patriotyzm w czasie pokoju

Dzisiaj na szczęście wojenna rzeczywistość jest nam obca. Czy w związku z tym możemy jednak traktować patriotyzm jako dawny zwyczaj, przeżytek? Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba długo szukać. Wyrażanie się z szacunkiem o ojczyźnie, pamięć o przeszłości, współpraca i solidarność z innymi obywatelami, kultywowanie tradycji, głosowanie w wyborach, rozwijanie kultury, mającej korzenie w chrześcijaństwie… Wydawać by się mogło, że to całkiem proste. Ale współczesny świat pokazuje, że taka postawa nieraz schodzi na dalszy plan. A przecież to właśnie dzisiejszy patriotyzm!

Patriotyzm bez przymusu

Obecnie powszechnie zauważalny jest brak przywiązania do Narodu. Polskę traktuje się jak miejsce przejściowe; miejsce, w którym „jestem, bo obecnie muszę”. W mediach wszędzie słychać kłótnie, spory; w domach rozmawiamy z dziećmi, które przechodzą obojętnie obok historii: „Przecież to było już dawno temu!”. Są też jednak tacy, którzy myślą inaczej… Bohaterowie naszych czasów, nieraz zupełnie niewidoczni… Oni walczą słowem, pamięcią, prawdą. Przypominają, że nasza tożsamość nie pojawiła się znikąd – jednym z najważniejszych jej elementów jest przynależność do kraju, z którego pochodzimy.

Dzięki nim mamy wolność!

Patriotyzm to temat z pewnością niełatwy. Życie pokazuje jednak, że bez niego byłoby jeszcze trudniej. Przecież to dzięki ludziom, którzy dla narodu poświęcili wszystko, my możemy dzisiaj cieszyć się wolnością! Pamiętajmy o przeszłości, dajmy z siebie także i w obecnych czasach chociaż odrobinę dla Polski. Uczyńmy wszystko, aby to, co niosą ze sobą trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, nie było tylko naszym wczoraj. Niech stanie się też naszym dzisiaj i naszym jutrem.

Marta Kieca

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Podobał Ci się artykuł „PATRIOTYZM – NASZE WCZORAJ?”? Jeśli tak, to Zobacz kolejne artykuły –>