Dzięki temu artykułowi poznasz arcyciekawy, maryjny wzorzec akcja- reakcja. Dobrego czytania!

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».

Fragment Ewangelii według świętego Łukasza (1,39-45)

Już niedługo święta… Czy czujesz ich klimat? Pewnie nie… Nasze życie jest tak rozpędzone, że wszystko robimy na ostatnią chwilę. Również świętom zrobimy trochę przestrzeni w naszej świadomości, gdy będą już bardzo blisko… Wcześniej trzeba pozamykać parę spraw, wysprzątać dom, wysłać kartki świąteczne – aż zabraknie czasu dla naszych bliskich… Tyle jest rzeczy do zrobienia, że ciężko się od nich oderwać…

Maryjny wzorzec – jaki?

Tutaj przykładem może być dla nas Maryja. Ona wiedziała, co zrobić, by dobrze przeżyć swoją radość. Po zwiastowaniu nowiny przez archanioła Gabriela nie wróciła do robienia ciasta i prania. Ona z pośpiechem poszła w góry. Gdy czytam dzisiejszy fragment Ewangelii według świętego Łukasza, to wyobrażam sobie, jak Maryja wybiega ze swojego domu w Nazarecie. Ma w sobie niesamowite pragnienie powiedzenia tego co usłyszała komuś, kto zrozumie Ją w tym doświadczeniu. Nie biegnie na oślep, wie, gdzie podążać, ponieważ usłyszała od archanioła, że Jej krewna Elżbieta jest już w szóstym miesiącu ciąży. Wie, że kuzynka zrozumie Jej słowa, ponieważ sama przeżywa wyjątkowy czas.

Chwila na refleksję

Co ta sytuacja nam mówi? Przede wszystkim zaprasza do przemyślenia, jak reagujemy, gdy orientujemy się, że Bóg ingeruje w naszą historię. Czy przypadkiem nie wycofujemy się, nie komentujemy, że to tylko zbieg okoliczności? Gdyby tak rzeczywiście było, to byłoby to niesamowicie smutne. Wszystko można sobie przecież jakoś wytłumaczyć. Sztuką jest jednak – zamiast uprawiania filozofii przypadku – zatrzymać się i zobaczyć, co tak naprawdę dzieje się w naszym życiu i w jak wielu sytuacjach Bóg interweniuje. Aby tak się stało, musimy znaleźć osoby, które pomogą nam to zrozumieć. Gdy będziemy w naszych doświadczeniach sami, to lada moment uwierzymy w kłamstwo, że Boga sobie tylko wymyślamy albo że jest On zimnym, dalekim Stwórcą.

Wspólnota wiary

Moi drodzy, potrzebujemy wspólnoty wiary. Bez świadectw ludzi, którzy dotknęli Boga i z odwagą potrafią o tym mówić nie rozwiniemy duchowych skrzydeł. Zależność jest bardzo prosta. Złe otoczenie ciągnie w dół, zaś ludzie z radością dzielący się spotkaniem z Bogiem mogą w nas wlać życiodajną nadzieję. Pamiętajmy o tym i z rozwagą dobierajmy ludzi, którymi się otaczamy. Zauważmy, że Maryja, po tym jak wybiegła z domu, nie otworzyła pierwszych lepszych drzwi. Ona, zamiast do bliskich sąsiadów, udała się w niełatwą podróż, by spotkać się z kimś, z kim czuła duchową więź.

Duchowe relacje

Musimy jako chrześcijanie uwierzyć w moc duchowych relacji. One potrafią nas zmotywować do pięknych rzeczy i pozwalają wypowiedzieć tajemnice, które – jeśli ubierzemy je w słowa – nabierają tak pięknego kształtu, że aż sami się dziwimy.

Warto też wiedzieć, że nie tylko my potrzebujemy innych, ale też inni potrzebują nas. Potwierdza to spotkanie Maryi i Elżbiety. Kuzynka Maryi czuje, jak mały Jan Chrzciciel z radości porusza się w jej łonie. Matka czuje aktywność swojego dziecka dzięki słowom osoby przychodzącej od Boga. Podobnie jest w życiu ludzi czekających na słowa, które mamy im powiedzieć zgodnie z wolą Bożą. To jest wspaniała wiadomość! Bóg połączył nas z niektórymi osobami, by właśnie poprzez nasze usta i gesty zostały im obwieszczone rzeczy, które umocnią ich ducha. Dlatego nie milczmy, tylko ewangelizujmy! Niech wszystko w nas i poza nami głosi przychodzącego Boga. Bądźmy Jego świadkami!

Błogosławię +

ks. Piotr Śliżewski

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Podobał się Tobie artykuł „MARYJNY WZORZEC: AKCJA – REAKCJA…”? Jeśli tak, to Zobacz kolejne artykuły –>