Św. Alojzy Orione – Człowiek miłosierdzia

Wspomnienie: 12 marca

Lata życia: 1872 – 1940

Kim był?
Jako 14-latek został podopiecznym św. Jana Bosko i szybko stał się jednym z jego najlepszych uczniów. Jeszcze zanim został księdzem założył własne oratorium i szkołę zawodową dla ubogich. W 1899 roku zaczął tworzyć zgromadzenie orionistów zwanych też Synami Opatrzności Bożej (oficjalną działalność rozpoczęli od 1903 roku). Założył także zgromadzenie Małych Sióstr Misjonarek Dobroczynności  Był wszędzie, tam gdzie potrzebna była pomoc. Zakładał szkoły, gospodarswa rolne i organizacje charytatywne, które do dziś działają na całym świecie.

Dlaczego jest dla nas przykładem i w jaki sposób go naśladować?
Św. Alojzy Orione koncentrował się w swojej działalności głównie na pomocy sierotom i  ubogim. Kiedy z powodu kłopotów zdrowotnych został wysłany na kurację do San Remo, powiedział: “Nie między palmami chcę żyć i umierać, ale między ubogimi, którzy są Jezusem Chrystusem!”

To zdanie pokazuje, na czym powinien skupiać się chrześcijanin. Nie na szukaniu życia w luksusach, ale znajdywaniu okazji do pomocy bliźnim. Ludzi czekających na pomoc nigdy nie brakuje.

Złota myśl:

“Dwóch rzeczy nam potrzeba, dużo modlitwy i dużo miłości”