Jak medytować Słowo Boże?

 

Jedną z najważniejszych rzeczy w chrześcijaństwie jest dialog pomiędzy Bogiem i człowiekiem. O ile czasem łatwiej jest nam mówić do Boga, to dużo trudniej jest ze słuchaniem. Jak nauczyć się słuchać tego, co mówi Pan Bóg? Jednym z takich sposobów jest medytacja ignacjańska. Oto schemat takiej medytacji.

Na medytację przeznacz 15-30 min. Może to być początek lub koniec dnia. Ważne jest, żeby podczas medytacji nie rozpraszać się bieżącymi problemami i obowiązkami.

 

  1. Wybierz sobie ciche i spokojne miejsce. Pobądź przez chwilę w ciszy. Przygotuj się na to, że za chwilę spotkasz się z Bogiem.
  2. Uświadom sobie obecność Boga. Postaraj się przez chwilę adorować Boga, który już tu jest. Rozpoczynając, możesz użyć znaku krzyża lub gestu pokłonu.
  3. Proś o owoc medytacji. Niech Twoje spotkanie z Bogiem nie będzie jałowe. Poproś Boga o dobry skutek tej modlitwy.
  4. Wybierz i przeczytaj dokładnie fragment Pisma Świętego (zaleca się Ewangelie). Podczas czytania pamiętaj, że to są Słowa Boga skierowane właśnie do Ciebie, dokładnie na tę sytuację, w której się znajdujesz.
  5. Patrz, słuchaj, rozważaj. Użyj wyobraźni i intelektu, aby wczuć się w tę sytuację. Jeżeli czytasz o jakimś wydarzeniu, wyobraź sobie, że w nim uczestniczysz; postaraj się zobaczyć i usłyszeć to, co mogli widzieć lub słyszeć pozostali uczestnicy.
  6. Porozmawiaj z Bogiem o tym, co przeczytałaś/eś. Powiedz Bogu, co w tym fragmencie jest dla Ciebie trudne i zapytaj jak Ty masz to intepretować.
  7. Uwielbiaj. Przerwij w pewnym momencie rozmowy. Teraz postaraj się uwielbić Boga. To jest czas, w którym mówi Bóg – teraz Jemu oddajesz inicjatywę.
  8. Pomyśl o tym, co usłyszałaś/eś i zastanów się jakie konkretne decyzje możesz dzięki temu podjąć. Niech medytacja nie będzie tylko teoretycznym rozważaniem o Bogu, ale niech zawsze kończy się namacalnym postanowieniem.
  9. Dziękuj. Na koniec podziękuj Bogu za to, że jest Bogiem bliskim – za to, że przychodzi, kiedy tego potrzebujesz. Możesz użyć jakiejś prostej modlitwy, jak Ojcze nasz lub Chwała Ojcu.

 

Daj Jezusowi czas; nie zniechęcaj się tym, że Ci nie wychodzi lub że nie ma efektów w praktyce. Jeżeli stale będziesz medytować Słowo Boga, owoce będą coraz większe, a medytacja coraz łatwiejsza.

 

Jakub Pruś

Student filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie i Heythrop College, University of London, bloger i publicysta

 prus[.]blog[.]deon[.]pl