Dlaczego warto żyć teraźniejszością?

 

Ile razy zdarza nam się w myślach uciekać tam, gdzie nas nie ma? Ile czasu spędzamy na rozważaniu tego, co może się stać lub na roztrząsaniu tego, co już się stało? Ile zostaje na pełne przeżywanie życia teraźniejszego? 

Życie teraźniejsze to naprawdę trudne zadanie. Jednak, jak się zaraz okaże, tylko takie życie może być naprawdę szczęśliwe, bo zarówno życie w przyszłości, jak i życie przeszłością nie prowadzi do niczego dobrego.

Wszystko dookoła przyciąga nasze myśli, wzbudza fantazje, marzenia. W rezultacie – zaczynamy wyobrażać sobie, a czasem bać się rzeczy, które jeszcze się nie zdarzyły. Czy to jest rozsądne? Nie. Wyobrażanie sobie tego, co będzie, co może być lub co było, wprawia nas albo w stan rozmarzenia albo w strach. W ten sposób jesteśmy odrywani od naszego aktualnego życia, a  zaczynamy żyć w świecie iluzji. Rzeczy, które nas pociągają lub przerażają tak naprawdę nie istnieją – sami je sobie tworzymy, bo przecież ani przyszłości ani przeszłości już nie ma.

 

W ten sposób życie może nam uciekać przez palce, bo zamiast żyć w TEJ chwili i w TYM miejscu, wolimy uciekać tam, gdzie nas nie ma. To, że takie życie nie jest życiem pełnym życiem nie ulega wątpliwości. Jak więc żyć w pełni?

Odpowiedź jest bardzo prosta: ŻYJ TU I TERAZ. W jaki sposób? Po pierwsze, nie uciekaj myślami w przyszłość, ani w przeszłość. Nie oddawaj się wyobrażeniom i możliwym światom, ale bądź zawsze skupiony na chwili, w której jesteś. To samo z lękiem – nie bój się o jutro. Nie dawaj dominować temu, czego jeszcze nie ma, tylko skup się na tym, gdzie jesteś i co robisz. Po drugie, używaj małych przyjemności, bo to one dają nam czasem jedyną chwilę wytchnienia od zamartwiania się jutrem.

Zasada tu i teraz jest nie tylko koniecznym warunkiem do szczęśliwego życia, ale także ważną zasadą w chrześcijańskim życiu, a zwłaszcza w modlitwie, która ma nas otwierać na Boga przychodzącego dokładnie w TEJ chwili i w TYM miejscu.

 

Jakub Pruś

Student filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie i Heythrop College, University of London, bloger i publicysta

 prus[.]blog[.]deon[.]pl