Dzięki temu artykułowi poznasz kolory szat liturgicznych i ich znaczenie.

Kolory szat liturgicznych nie są zbiorem przypadkowym. Wiara chrześcijańska przywiązuje do nich dużą wagę, nie pozwalając na dowolność w wyborze. Każdemu z kolorów przypisuje się pewne znaczenie i określoną symbolikę, co znajduje odzwierciedlenie w zmianach dokonujących się podczas roku liturgicznego. Jakie więc są barwy szat liturgicznych, jaka jest ich symbolika i kiedy należy je zmieniać?

Szaty liturgiczne

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, jakie szaty liturgiczne stosowane są przez kapłanów. W obrządku rzymskokatolickim są to:

  • alba,
  • cingulum,
  • humerał,
  • kapa,
  • ornat,
  • stuła.

Główną szatą, stosowaną do odprawiania mszy przez księży katolickich, jest ornat. Symbolizuje on obowiązki kapłana wobec wiernych oraz wobec Boga: przypomina o męce i śmierci krzyżowej Chrystusa oraz o ciężarze służby kapłana.

Kolory liturgiczne

Barwy szat, noszonych przez kapłana, zmieniają się wielokrotnie w ciągu roku liturgicznego. Zaobserwować możemy następujące kolory ornatów:

  • biel – ornaty białe są przywdziewane przez kapłana na msze okresu wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego, we wszystkie święta Jezusa Chrystusa – z wyjątkiem tych dotyczących Jego męki – oraz w dni świętych, którzy nie byli męczennikami. Białe są także ornaty maryjne;
  • zieleń – noszona w okresie zwykłym;
  • czerwień – w niedzielę Palmową, Wielki Piątek i podczas mszy nawiązujących do Ducha Świętego;
  • fiolet – to kolor pokuty i oczekiwania. Ornaty fioletowe kapłan zakłada więc w okresie adwentu i wielkiego postu, ale także na msze za zmarłych;
  • czerń – rzadko stosowana, przeważnie w czasie mszy pogrzebowych i tych w intencji osób zmarłych.

Symbolika kolorów

Biel – kolor ten symbolizuje czystość, niewinność i doskonałość. Biel od początku była uosobieniem moralnej czystości, ale także radości i nastroju świątecznego. Wizerunki aniołów zawsze przedstawiają ich w białych szatach; po chrzcie w rzece Jordan nad Jezusem ukazuje się sam Duch Święty, przybierając postać białej gołębicy.

Zieleń – to symbol nadziei, młodości, odrodzenia oraz sprawiedliwości. To barwa neutralna, uspokajająca i odświeżająca. Apokalipsa według świętego Jana opisuje tron Boga, zbudowany z zielonego jaspisu, który ma dawać nadzieję na miłosierdzie Pana w czasie sądu ostatecznego. Zielony jest także często krzyż biskupi. To znak nadziei na zbawienie ostateczne duszy.

Czerwień – to symbol bezgranicznej miłości Boga do człowieka. W liturgii czerwień łączy się z Duchem Świętym, a także męczeńską śmiercią Jezusa Chrystusa – i męczeństwem w ogóle.

Fiolet – często stosowany w liturgii zamiast czerni; stanowi symbol żałoby, pokuty, skruchy i pokory. To także oznaka godności, stąd szaty biskupie również mają taki kolor.

Czerń – kolor skruchy i pokuty, a także symbol absolutu. Znak żałoby, ale jednocześnie przyszłego zmartwychwstania. Kolor, który poprzez liczne odcienie szarości rozjaśnia się do czystej bieli.

Szaty liturgiczne we wszystkich stosownych kolorach zapewni dobrze wyposażony sklep dla księży. Zgodne z wymaganiami Kościoła i symboliką, podkreślą godność kapłana i wagę jego posługi wobec Boga i wiernych.

x. P. Ś.

Jeśli chcesz zamówić intencje Mszy świętej (gregoriańskie, nowennowe, za dusze w czyśćcu cierpiące albo okolicznościowe) w dowolnym terminie, to możesz to uczynić poprzez witrynę gregorianka.pl albo pisząc na e-mail: redakcja@ewangelizuj.pl

Zobacz kolejne artykuły –>