Ikona: Matka Boża Kazańska

ikona dostępna w e-religijne.pl : zobacz

 

Ciekawostki około historyczne:

  • Ikona Matki Bożej Kazańskiej należy do ikon maryjnych, typu Hodegetria, czyli z języka greckiego: „Wskazująca Drogę”. Hodegetrią jest tu Matka Boża, która wskazuje gestem ręki na Jezusa, jako drogę do Boga Ojca.
  • Dzieje ikony przed jej odnalezieniem w Kazaniu nie są znane. Samo odnalezienie miało miejsce 8 lipca 1579 roku. Niezwykłe były okoliczności tego wydarzenia. Gdy Kazań „podnosił się” po wielkim pożarze, bawiącej się na pogorzelisku dziewięcioletniej dziewczynce ukazała się Matka Boża, nakazując jej odnalezienie ikony. Nikt jednak nie wierzył słowom dziecka o objawieniu. Zaczęto szukać obrazu dopiero po dwukrotnym ukazaniu się Matki Najświętszej, która ostrzegała przed karą, jeśli poszukiwania nie zostaną podjęte. Ikonę w końcu odnalazła dziewczynka, w miejscu wskazanym przez Maryję. Obraz pozostał nienaruszony, mimo jego wieku i niesprzyjających okoliczności.
  • Ikony Matki Bożej Kazańskiej są dzisiaj otaczane kultem szczególnie przez chrześcijan prawosławnych. Obchodzą oni święto ku czci Matki Bożej Kazańskiej dwa razy w roku – 21 lipca i 4 listopada. Kult obrazu z czasem dotarł również do Kościoła Rzymskokatolickiego.

Symbolika – wymowa:

W ikonie tej Dzięciątko Jezus, nie zasiada na rękach swojej Matki, jak na przykład na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, ale niejako stoi na Jej kolanach, wysuwając się na pierwszy plan. Prawa ręka Jezusa uniesiona jest w geście błogosławieństwa, a lewa opuszczona wzdłuż ciała i przykryta szatą. Jego głowę otacza aureola z wpisanym krzyżem i greckimi literami, oznaczającymi imię Boga Jestem, który jestem. Maryja, z pochyloną ku Dzieciątku głową, wskazuje na swojego Syna. Na Jej boskie macierzyństwo wskazują greckie litery, wyrażające godność Bożej Rodzicielki.

 

Co Maryja pragnie nam powiedzieć?

Choć na ikonie, Matka Najświętsza jest „dominującą” postacią, centralną Osobą jest jednak Jej Syn. Ona, zarówno swoją postawą jak i życiem, nieustannie pokazuje na Niego, który jest Alfą i Omegą, Początkiem i Końcem. Maryja, żyjąca tutaj na ziemi, w cieniu swojego Syna, wskazuje nam, w Kim jest nasze zbawienie i odkupienie grzechów. Ona, jako nasza Matka prowadzi nas do Jezusa i zachęca, abyśmy robili wszystko, cokolwiek On nam powie.

 

Opracowała: Magdalena Pawełczyk

Blogerka mocjegoslowa[.]simplesite[.]com