Św. Jerzy, męczennik – Jerzy Zwycięzca
Lata życia: pomiędzy 256 a 285 – 303
Wspomnienie:
24 kwietnia
Patron: rycerzy, chroniący zwierzęta przed chorobami, Gruzji, Anglii, Bułgarii, Litwy, Katalonii, Portugalii, Serbii, Czarnogóry i Etiopii, archidiecezji białostockiej, wileńskiej oraz diecezji pińskiej, a także Reffary, Neapolu i Lądka-Zdroju.

Kim był?
Jerzy pochodził z chrześcijańskiej rodziny, ale służył jako żołnierz w rzymskiej armii. Gdy wydano dekret prześladowania chrześcijan, Jerzy zaczął te brutalne działania krytykować. Tym rozwścieczył cesarza Dioklecejana, który kazał Jerzego torturować, a następnie zabić poprzez ścięcie głowy.
Według znanej legendy święty Jerzy pokonał smoka, który zaatakował miasto “Silene”. Uratował księżniczkę, która miała być ofiarą dla skrzydlatego prześladowcy. Dzięki temu całe miasto porzuciło pogaństwo na rzecz chrześcijaństwa.
Święty Jerzy wliczany jest w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli. To znaczy, że Kościół uznał, iż jego wstawiennictwo u Boga jest wyjątkowe skuteczne.

Dlaczego jest dla nas przykładem i w jaki sposób go naśladować?
Mimo, że walka ze smokiem jest jedynie legendą (istnienie Jerzego potwierdzają źródła historyczne), warto zaczerpnąć z niej postawę, którą wykazał się Jerzy. Nie uciekał przed smokiem ani nie handlował z nim jak mieszkańcy Silene (karmili go owcami, by pozwalał im czerpać wodę ze źródła, które smok zamienił w swoje gniazdo). Mając Boga w sercu, odważnie stanął do walki ze smokiem, pewnie go pokonując.
My też nie mamy się bać złych duchów ani tym bardziej “targować się” z nimi. Z Bogiem u naszego boku wygramy każdą walkę duchową.