Ikona: Św. Józef z Dzieciątkiem

obraz dostępny w e-religijne.pl : zobacz

 

Ciekawostki około historyczne:

  • W sprawie szczegółów życia św. Józefa musimy polegać na tym, co przekazały o nim Ewangelie. Poświęcają mu one łącznie 26 wierszy, a jego imię wymieniają 14 razy.
  • Józef pochodził z rodu króla Dawida. Pomimo takiego pochodzenia, nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla.
  • Zaręczony z Maryją, Józef stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia Jej Dziecka. Nie był biologicznym ojcem Jezusa. Był nim jednak według prawa żydowskiego, jako małżonek Maryi. Chociaż więc Maryja porodziła Jezusa dziewiczo, to jednak wobec prawa żydowskiego i otoczenia św. Józef był uważany za Jego ojca. Tak go też nazywają Ewangelie.

 

Symbolika – wymowa:

Przedstawiony na ikonie św. Józef to mężczyzna w sile wieku, ale promieniujący troskliwością i czułością. Na rękach trzyma Dzieciątko Jezus, którego został przybranym, ziemskim ojcem. Mały Jezus ubrany jest w szaty koloru czerwonego i białego, co ma znaczenie symboliczne. Kolor czerwony wskazuje na męczeńską śmierć Chrystusa, którą poniesie w przyszłości. Kolor biały to symbol Jego chwały i zmartwychwstania. Św. Józef w lewej ręce trzyma również białą lilię, która symbolizuje jego czystość. Józef ma pokornie schyloną głowę ku Dzieciątku. To Jemu służy i jest Jego opiekunem. Widoczne na ikonie litery są skrótem imienia Jezusa Chrystusa.

 

Do czego zaprasza nas św. Józef?

Św. Józef to mężczyzna, który całym swym życiem wypełnił wolę Bożą, okazując posłuszeństwo, wierność i odwagę. Jest dla nas przykładem tego, jak rozeznawać i wypełniać Boży plan, który jest przewidziany dla każdego. Św. Józef to wzór męża oraz ojca dla współczesnych mężczyzn. Zaprasza nas do współdziałania z Bogiem i ufania Mu w każdej sytuacji życiowej, nawet tej z pozoru wydającej się bez wyjścia. Pokazuje, że świętość jest możliwa w każdych okolicznościach. Zachęca nas do mówienia Bogu „tak” w naszej codzienności.

 

Magdalena Pawełczyk

Blogerka mocjegoslowa[.]simplesite[.]com