Obraz: Matka Boża z Guadelupe

obraz dostępny w e-religijne.pl : zobacz

 

Ciekawostki około historyczne:

  • 12 grudnia 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi św. Juanowi Diego. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl. Na początku biskup Meksyku nie dał wiary słowom Juana, dlatego też Indianin poprosił Maryję o znak, który mógłby go przekonać. Podczas następnego objawienia Maryja kazała Juanowi wejść na szczyt wzgórza. Poleciła mu tam nazbierać całe naręcze rosnących kwiatów i schować je do swojego płaszcza. Juan spełnił to polecenie, a Maryja sama poukładała zebrane kwiaty. Później udał się do biskupa i w jego obecności rozwiązał rogi swojego płaszcza. Na podłogę wysypały się róże, a biskup i wszyscy obecni uklękli. Na rozwiniętym płaszczu zobaczyli przepiękny wizerunek Maryi.
  • Właśnie ten ów płaszcz św. Juana Diego, wiszący do dziś w Sanktuarium, wzniesionym na miejscu objawień, jest wizerunkiem Matki Bożej z Guadelupe.
  • 3 maja 1953 roku kardynał Miranda y Gomez, ówczesny Prymas Meksyku, na prośbę polskiego Episkopatu oddał Polskę w opiekę Matce Bożej z Guadelupe. Obecnie kopia obrazu z Meksyku znajduje się w ponad stu kościołach w całej Polsce.

 

Symbolika – wymowa:

 

Wizerunek z Guadelupe przedstawia Maryję w stanie błogosławionym. Znakiem rozpoznawczym tego stanu jest czarna szarfa raz lekko zaokrąglone łono. Przepasanie się czarną szarfą przez kobietę, oznaczało dla Azteków, że jest brzemienną. Również umieszczony na sukni Matki Bożej kwiat jaśminu – kwinkunks, jest w kulturze Indian, symbolem życia. Maryja ma zamyśloną twarz o ciemnej karnacji, jak Indianie. Ubrana jest w czerwoną szatę, spiętą pod szyją małą spinką w kształcie krzyża. Okryta jest błękitnym płaszczem ze złotym obszyciem i gwiazdami. Ma złożone ręce, a pod jej stopami znajduje się półksiężyc i głowa anioła, serafina. Otaczają Ją złote promienie. W jednej ze źrenic oczu Maryi dostrzeżono precyzyjny obraz dwunastu postaci.

 

Co Matka Boża z Guadelupe pragnie nam powiedzieć?

 

Maryja w stanie błogosławionym, w swoim wizerunku z Guadelupe, to Obrończyni i Patronka życia poczętego. Apeluje Ona, nie tylko do Indian, ale do wszystkich narodów, aby życie ludzkie było chronione od poczęcia. Dokonywane na świecie liczne aborcje, stanowią zaprzeczenie dla piątego przykazania Bożego: nie zabijaj. Wszyscy jesteśmy powołani do tego, aby bronić prawa do życia każdego człowieka, zwłaszcza tego bezbronnego, jakim jest nienarodzone jeszcze dziecko. Życie to cenny dar od Boga, o czym przypomina nam Jego Matka, która nosiła Jezusa pod swoim sercem.

 

Magdalena Pawełczyk

Blogerka mocjegoslowa[.]simplesite[.]com