Ad
Ad

Ad
Ad
 
Ad


Kolory szat liturgicznych i ich znaczenie

Kolory szat liturgicznych nie są zbiorem przypadkowych barw. Wiara chrześcijańska przywiązuje do nich duża wagę, nie pozwalając na dowolność w wyborze koloru szat. Każdej z barw przypisuje się pewne znaczenie i określoną symbolikę, co znajduje odzwierciedlenie w zmianach dokonujących się w czasie roku liturgicznego. Jakie więc są barwy szat liturgicznych, jaka jest ich symbolika, i jak się zmieniają?

 

Szaty liturgiczne

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie o to, jakie szaty liturgiczne stosowane są przez kapłanów. W obrządku rzymskokatolickim są to:

 • alba,
 • cingulum,
 • humerał,
 • kapa,
 • ornat,
 • stuła,

Jednak główną szatą, stosowaną do odprawiania mszy przez księży katolickich, jest ornat. Symbolizuje on obowiązki kapłana wobec wiernych oraz wobec Boga: przypomina o męce i śmierci krzyżowej Chrystusa oraz o ciężarze służby kapłana.

 

Kolory liturgiczne

Kolory szat liturgicznych, noszonych przez kapłana, zmieniają się wielokrotnie w ciągu roku liturgicznego. Zaobserwować możemy następujące kolory ornatów:

 • biel – ornaty białe są przywdziewane przez kapłana na msze okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego, we wszystkie święta Jezusa Chrystusa za wyjątkiem tych dotyczących Jego męki oraz w dni świętych, którzy nie byli męczennikami. Białe są także ornaty maryjne;
 • zieleń – w okresie zwykłym kapłan nosi ornaty zielone;
 • czerwień – w niedzielę Palmową, Wielki Piątek, w mszach związanych z Duchem Świętym – towarzyszyć kapłanowi będą ornaty czerwone;
 • fiolet – to kolor pokuty i oczekiwania. Ornaty fioletowe kapłan zakłada więc w okresie Adwentu i wielkiego postu, ale także na mszę za zmarłych;
 • czerń – rzadko stosowana, przeważnie w czasie mszy pogrzebowych i w intencji osób zmarłych.

 

Symbolika kolorów strojów

Biel – kolor ten symbolizuje czystość, niewinność i doskonałość. Biel od zawsze była uosobieniem moralnej czystości, ale także radości i nastroju świątecznego. Wizerunki aniołów zawsze przedstawiane są ubrane w białe szaty, po Chrzcie w rzece Jordan nad Jezusem ukazuje się sam Duch Święty, przybierając postać białej gołębicy.

 

Zieleń – to symbol nadziei, młodości i odrodzenia oraz sprawiedliwości. To barwa neutralna, uspokajająca i odświeżająca. Apokalipsa wg świętego Jana opisuje tron Boga jako zbudowany z zielonego jaspisu – dający nadzieję na miłosierdzie Pana w czasie Sądu ostatecznego. Zielony jest także często krzyż biskupi – daje nadzieję na zbawienie ostateczne duszy.

 

Czerwień – to symbol bezgranicznej miłości Boga do człowieka. W liturgii czerwień łączy się z Duchem Świętym, a także męczeńską śmiercią Jezusa Chrystusa i męczeństwem w ogóle.

 

Fiolet – często stosowany w liturgii zamiast czerni, fiolet stanowi symbol żałoby, pokuty, skruchy i pokory. To także oznaka godności, stąd szaty biskupie mają taki właśnie kolor.

 

Czerń – kolor skruchy i pokuty, a także symbol absolutu. Barwa żałoby, ale jednocześnie przyszłego zmartwychwstania, która poprzez liczne odcienie szarości, rozjaśnia się do czystej bieli.

 

Szaty liturgiczne we wszystkich stosownych kolorach zapewni dobrze wyposażony sklep dla księży. Zgodne z wymaganiami Kościoła i symboliką – podkreślą godność kapłana i wagę jego posługi wobec Boga i wiernych.

 

ornaty

Facebooktwittergoogle_plus

Komentarze

Co myślą inni?

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
 

Ad
Ad

Social Media

Newsletter

Kontakt

ks. Piotr Śliżewski

ewangelizuj@gmail.com

Ewangelizacja - Ewangelia
na dziś
Ewangelizuj.pl