Ad
Ad

Ad
Ad
 
Ad


 1. Katecheza – Niepokalanów – Pośredniczka w łaskach

 

Cel ogólny:

Zapoznanie się z chrześcijańskim rozumieniem maryjnego pośredniczenia w otrzymywanych od Boga łaskach.

 

Cele operacyjne:

Uczestnik potrafi:

Uzasadnić dlaczego katolicy zwracają się przez Maryję do Boga.

Wyjaśnić pojęcie wstawiennictwa.

Wymienić, jak człowiek może dzięki Maryi pogłębić swoje życie duchowe.

 

Działania:

Kształtowanie wiary w Trójjedynego Boga, który jako jedyny ma wpływ na nasze życie. Ma On jednak pośredników, którzy ułatwiają do Niego dostęp.

STRUKTURA katechezy:

 1. Modlitwa z uczestnikami

Rozdać uczniom ksero z modlitwą Aktu Oddania się Niepokalanej (strony do od kserowania znajdują się na końcu tej książeczki).

Akt Oddania się Niepokalanej

O Niepokalana, nieba i ziemi Królowo, Ucieczko grzesznych i Matko nasza najmiłościwsza, Ty, której Bóg cały porządek miłosierdzia powierzyć raczył, ja, ………………………………………………. , niegodny grzesznik, rzucam się do stóp Twoich, kornie błagając, abyś mnie całego i zupełnie za rzecz i własność swoją przyjąć raczyła i uczyniła ze mną, wraz ze wszystkimi władzami mej duszy i ciała, i z całym mym życiem, śmiercią i wiecznością, cokolwiek Ci się podoba. Użyj także, jeżeli zechcesz, mnie całego, bez żadnego zastrzeżenia, do dokonania tego, co o Tobie powiedziano: „Ona zetrze głowę twoją”, jako też: „Wszystkie herezje samaś zniszczyła na całym świecie”, abym w Twoich niepokalanych i najmiłościwszych rękach stał się użytecznym narzędziem do zaszczepienia i jak najsilniejszego wzrostu Twej chwały w tylu zbłąkanych i obojętnych duszach, a w ten sposób do jak największego rozszerzenia błogiego Królestwa Najświętszego Serca Jezusowego; albowiem gdzie Ty wejdziesz, tam łaskę nawrócenia i uświęcenia wypraszasz, przez Twoje bowiem ręce wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają. Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza. I daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim. Posłuszny poleceniu Chrystusa z Krzyża przyjmuję Maryję Niepokalaną za swoją Matkę i oddaję Jej Niepokalanemu Sercu siebie oraz: ……………… (wymienić to co „dyktuje serce”).

 

Przed modlitwą wyjaśnić zebranym co to znaczy „oddać się Maryi”. Wytłumaczmy, że Maryja jako najlepsza Pośredniczka u Boga może sprawić, że nasze życie nabierze innego kolorytu. Dajmy zebranym chwilę na zastanowienie, co konkretnie chcą oddać ( inaczej: powierzyć) Maryi. Pomódlmy się wspólnie słowami powyższej modlitwy „Aktu oddania się Niepokalanej”.

 1. Słowo wprowadzenia

Krótko wyjaśnijmy słowo „pośrednictwo”. Możemy to zrobić na bazie współczesnych zawodów – np. pośrednik nieruchomości (dzięki niemu sprzedajemy lub kupujemy mieszkanie chociaż wcale nie znamy rynku nieruchomości), Urząd Pracy – potocznie nazywany jest pośredniakiem ( dzięki niemu możemy poznać przyszłego pracodawcę). Po tym zapowiedzmy sanktuarium w Niepokalanowie ( wystarczy kilka zdań, ponieważ w filmie zostanie to wyjaśnione dłużej). Propozycja wprowadzenia:

Bóg sam wystarczy- śpiewamy w jednej z religijnych piosenek. Nikogo więcej nie potrzebujemy, aby się zbawić. Chociaż to prawda, wiemy, że życie duchowe nie jest takie proste. Szukanie Boga i Jego woli odbywa się pośród różnych burz i zawirowań. Dlatego szukamy różnych niebieskich pomocników. Historia Kościoła jest bogata w różne życiorysy. Chciałoby się powiedzieć: mamy orędowników „do wyboru do koloru”. Nie ma to jednak jak prosić mamę o potrzebne łaski. Wtedy ma się większą pewność wysłuchania. Stąd podczas tego spotkania rozważymy pośrednictwo Maryi. Pomoże nam w tym video o sanktuarium w Niepokalanowie.

 1. Projekcja videoNiepokalanów – Pośredniczka w łaskach
 2. Przed odtworzeniem fragmentu filmu można zadać parę pytań aktywizujących. Uczestnicy są zaproszeni do znalezienia odpowiedzi na nie:
 1. Jaki zakon opiekuje się sanktuarium w Niepokalanowie? ( Ojcowie Franciszkanie Konwentualni)
 2. Z jaką ważną postacią ( z jakim świętym) związany jest Niepokalanów? ( św. Maksymilian Kolbe)
 3. Co oznacza dewiza: „Przez Maryję do Jezusa”? ( szukamy kontaktu z Jezusem poprzez Jego Matkę)
 4. Jaki jest pełny tytuł sanktuarium w Niepokalanowie? (sanktuarium NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie )
 5. Jak nazywa się apostolstwo maryjne założone w Niepokalanowie? (RYCERSTWO NIEPOKALANEJ )
 6. Co to zmienia, że Maryja jest dla chrześcijan „Ucieczką grzesznych” ? (wiemy, że nie tylko mamy uciekać od grzechu, ale mamy bardzo dobry adres do Kogo uciekać – do Maryi).

 

 1. Zadanie – Plakat: „POSZUKIWANA MARYJA!”

Po obejrzeniu video opisującego sanktuarium w Niepokalanowie, robimy plakat „poszukujący Maryję”. Gdy ktoś zginie, zagubi się, to wtedy po miejscowości rozwiesza się plakaty, które o tym informują przechodniów.  Oprócz zdjęcia zaginionej osoby, podaje się na nich cechy charakterystyczne, po których można ją rozpoznać. Taki plakat jest więc krótką charakterystyką postaci. Na podstawie treści maryjnych  z filmu, opracujmy z uczestnikami spotkania taki plakat. Wszystkie informacje muszą się zmieścić na jednej kartce A4. Muszą tam być w miarę duże napisy, by był widoczny dla przechodniów – nie mogą to być referaty napisane maczkiem. Trzeba wiec potraktować tę charakterystykę hasłowo. Robimy ten plakat z myślą o tych, którzy stracili kontakt z Maryją i potrzebują naprowadzenia, by na nowo ją odnaleźć w swoim życiu.

 

 1. Zadanie – Skojarzenia

Mówimy (możemy też zapisać) zebranym słowo: „Wszechpośredniczka”. Prosimy o podanie jednego skojarzenia. Reszta osób ma możliwość zadania pytania: „Dlaczego?”. Wtedy ta osoba musi wyjaśnić i uargumentować swoje skojarzenie.

 

 1. Zadanie – Niedokończone zdania biblijne o Maryi

 

 • Czyńcie wszystko, cokolwiek ……………………….  (J 2, 5)
 • Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. ……………………………………………………………………………………………………. i pokolenia (zachowuje) dla tych, co się Go boją. (Łk 1, 48–51 )
 • Oto ja służebnica Pańska, ……………………………………………………………. twego słowa! ( Łk 1, 38)
 • Wielbi dusza moja Pana,
  i ………………………………………………, moim Zbawcy.
  Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
  Oto bowiem ……………………………………………………… odtąd wszystkie pokolenia,
  gdyż wielkie rzeczy ………………………………. Wszechmocny.  ( Łk 1, 46– 49).

 

Opracował: Ks. Piotr Śliżewski

Film pomocny w katechezie: https://rosemaria.pl/kim-jest-dla-mnie-maryja-film-ks-slizewskiego

Trailer filmu:

Facebooktwittergoogle_plus

Komentarze

Co myślą inni?

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
 

Ad
Ad

Social Media

Newsletter

Kontakt

ks. Piotr Śliżewski

ewangelizuj@gmail.com

Ewangelizacja - Ewangelia
na dziś
Ewangelizuj.pl