Ikona: św. Antoni Padewski

obraz dostępny w e-religijne.pl : zobacz

 

Ciekawostki około historyczne:

  • Kult św. Antoniego rozwinął się bardzo szybko nie tylko w Italii, gdzie dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, ale też w całym chrześcijańskim świecie. Ku jego czci powstało wiele bractw i kilka zakonów. Jako swojego patrona uznają go franciszkanie, siostry antonianki i antoninki, mieszkańcy Lizbony, górnicy, małżonkowie, narzeczeni oraz ubodzy. Najbardziej jest dla nas znany jako patron ludzi i rzeczy zagubionych.
  • Św. Antoni zmarł 13 VI 1231 r. w opinii świętości w klasztorze klarysek w Arcella koło Padwy. Pozostawił po sobie zbiór kazań na niedziele i uroczystości. W następnym roku, papież Grzegorz IX kanonizował go, natomiast papież Pius XII ogłosił w roku 1946 doktorem Kościoła.

 

Symbolika – wymowa:

Na ikonie św. Antoni Padewski przedstawiony jest w habicie franciszkańskim, który symbolizuje jego ubóstwo i pokorę. W prawej dłoni trzyma chleb, który jest symbolem jego charytatywnej działalności na rzecz ubogich i potrzebujących. Najsłynniejsze z dzieł nosi nazwę „Chleb świętego Antoniego”, zostało zainicjowane w Tuluzie we Francji, jako jałmużna dla ubogich, o których los zatroskany był sam Święty. Inicjatywa ta trwa do dzisiaj i ma miejsce w całym kościele katolickim. Na lewym ręku św. Antoni trzyma Dzieciątko Jezus, które unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa. To nawiązanie do legendy, która głosi, że pewnego dnia, gdy czytał Pismo Święte, pojawiło się na nim uśmiechnięte Dzieciątko Jezus.

 

Do czego zaprasza nas św. Antoni Padewski?

Święty Antoni pomimo swojego krótkiego, trzydziestosześcioletniego życia, dał się poznać jako człowiek kochający Boga i ludzi. Nie pozostawał obojętny na ubóstwo i cierpienia innych. Pomagał im nie tylko materialnie, ale również duchowo. Uczynił wiele dobrego dla najbardziej potrzebujących. Choć przyzywamy jego pomocy szczególnie wtedy, kiedy zgubimy jakąś rzecz, warto zwracać się do niego również wówczas, gdy sami pogubimy się na drodze wiary. Jego wrażliwe serce na potrzeby bliźnich to dla nas zaproszenie do pomocy ubogim i niesienia ulgi cierpiącym.

 

Magdalena Pawełczyk

Blogerka mocjegoslowa[.]simplesite[.]com