Ad
Ad

Ad
Ad
 
Ad


 

Animacja biblijna – Cud Jezusa w Kanie Galilejskiej

J 2, 1-11

 

CO MAM ZROBIĆ?

W jaki sposoby można przekazać informację? Najprościej jest powiedzieć, opisać słowami. Ale co zrobić gdy nie można powiedzieć? Wtedy można napisać, narysować, pokazać. A co trzeba zrobić, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś od drugiej osoby? Musimy ją zapytać!

 

Dynamika „Co mam zrobić”

Pobawimy się teraz w zabawę, w której najważniejsze będzie zadawanie pytań.

Wybieramy jedną osobę z grupy, żeby wyszła, a reszta grupy wymyśla czynność, którą tamta osoba będzie musiała wykonać. Aby dowiedzieć się co ma zrobić będzie musiała zadawać pytania zamknięte, czyli takie na które grupa może odpowiedzieć „tak” albo „nie”. Im czynność bardziej abstrakcyjna tym będzie więcej zabawy np. „stań na krześle na lewej nodze i prawy kciuk włóż do ucha”. Pyta się tak długo, aż cała czynność zostanie poprawnie wykonana.

 

Wytłumaczenie dynamiki:

Jak się okazało zadawanie konkretnych pytań wcale nie było takie proste, a odpowiedzi sprowadzające się to powiedzenia „tak” lub „nie” wcale nie ułatwiały zadania, powodowały, że trzeba było zadawać kolejne i kolejne pytania i dobrze słuchać odpowiedzi, żeby wiedzieć co zrobić, a czego nie.

Nasze życie chrześcijańskie polega właśnie na zadawaniu pytań Bogu „co mamy robić”. Bóg ma plan dla każdego z nas, ale to od nas zależy czy ten plan poznamy. Czy będziemy się Boga pytać co robić. I nie wystarczy raz zapytać, trzeba pytać codziennie. Czy Bóg nam odpowie i jak usłyszeć to co Bóg nam chce powiedzieć? Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że nam się pokaże i powie do ucha zrób to czy tamto. Bóg ma swoje sposoby. Jednym z najlepszych, ale nie najłatwiejszych sposobów jest czytanie Słowa Bożego – tam jest pełna instrukcja odnośnie naszego życia. Nie jest łatwo zrozumieć tą instrukcję, czasami trzeba wielu lat, ale jak będziecie codziennie sięgać do Biblii i czytać choćby mały fragment to w pewnym momencie zobaczycie, że wiele rzeczy zrozumiecie. Bóg może do nas mówić także przez inne osoby. Tymi osobami są wasi rodzice, dziadkowie – tak więc uważnie słuchajmy co do nas mówią. Ale może się zdarzyć tak ,że to Bóg posłuży się wami, aby powiedzieć cos waszym rodzicom.

To tak jak w dzisiejszej Ewangelii o pierwszym cudzie jaki Pan Jezus dokonał w Kanie Galilejskiej, gdzie zamienił wodę w wino. Maryja przez całe swoje życie była zasłuchana w Boga. Można powiedzieć ,że miała nastawione radary i dzięki temu tak znała Boga, że gdy pojawił się problem, ona już nie musiała za wiele pytać, bo znała instrukcję. Powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Słuchanie Boga i zaufanie Jemu daje nam gwarancję ,że będziemy wiedzieć co mamy robić.

 

Fragment Ewangelii – J 2, 1-11:

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeni , z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli.

Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».

Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Opracowała: Małgorzata Burak

 

Facebooktwittergoogle_plus

Komentarze

Co myślą inni?

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
 

Ad
Ad

Social Media

Newsletter

Kontakt

ks. Piotr Śliżewski

ewangelizuj@gmail.com

Ewangelizacja - Ewangelia
na dziś
Ewangelizuj.pl